Зәйдә “Мин үзем эшли алам!” социаль проектын тормышка ашыру башланды

2019 елның 13 ноябре, чәршәмбе

2019 елның июленнән Зәй муниципаль районында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты тарафыннан оештырылган коммерциячел булмаган оешмалар өчен грантлар алуга республика конкурсында җиңгән "Мин үзем эшли алам!" социаль проектын тормышка ашыру тулы куәткә бара. Проект Бөтенроссия инвалидлар җәмгыятенең Татар республика оешмасының Зәй шәһәре һәм район иҗтимагый оешмасы -“Татарстан Республикасы инвалидлар җәмгыяте” һәм Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының Зәй муниципаль районындагы “Шатлык” халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге хезмәткәрләренең уртак тырышлыгы белән әзерләнгән.Проектны тормышка ашыру өчен алынган грант суммасы-236612 сум. Проектның төп идеясе-инвалидлыгы булган эшләмәүче хатын-кызларны һәм инвалид балалар тәрбияләүче хатын-кызларны тегү һәм тегү нигезләренә өйрәтү.Моның өчен кирәкле тукымалар, тегү машинасы, шулай ук "Шатлык" халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгенең инвалид коляскаларында йөрүче максатчан төркемдәге әниләргә һәм балаларга бинага күтәрелү өчен махсус күтәргеч җайланма сатып алынган инде. Еш кына хатын-кызларның кечкенә яки даими чит кеше ярдәменә мохтаҗ балаларын калдырып китәргә мөмкинлекләре булмау аркасында уку дәресләрендә катнаша алмавы очрый. “Мин үзем эшли алам!” проектында бу проблема түгел: мондый хәлләрне булдырмас өчен “Шатлык” халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгендә махсус кыска вакытлы калдырып тору төркемнәре булдыру каралган. Димәк, әниләр укыган арада, күрше кабинетларда балалар уен бүлмәсендә яки антикафеда уйный, лекотекада үсеш ала яки галокамерада тәҗрибәле педагоглар һәм психологлар күзәтүе астында сәламәтлекләрен ныгыта алачак. Проектны гамәлгә ашыру кысаларында “Шатлык” халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге базасында “Тегү эше” социаль-хезмәт реабилитациясе кабинеты булдырылган, укулар да нәкъ шунда үткәрелә. Хәзерге вакытта 9 кеше укыту дәресләре уза, проектны гамәлгә ашыру чорында барлыгы 30 хатын-кызны укыту планлаштырыла. Үзләре өчен, бүләк итәр өчен яки сатуга кирәкле һәм матур әйберләр әзерләү, шулай ук киемне ремонтлау һәм реставрацияләү буенча үзләштерелгән күнекмәләр максатчан төркемдәге хатын - кызларга өлешчә эшле булырга, үзмәшгульлек күнекмәләрен формалаштырырга мөмкинлек бирәчәк, бу исә тормыш сыйфатын яхшыртуга ярдәм итәчәк, ә проектта катнашу-аларның социаль реабилитация һәм интеграция ысулы булып тора. Моннан тыш алган белемнәр көндәлек тормышта да кирәк булачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: